ЗБАЛАНСОВАНЕ УПРАВЛІННЯ ПРИРОДНО-РЕСУРСНИМ ПОТЕНЦІАЛОМ АГРОСФЕРИ УКРАЇНИ ЗА ПРИНЦИПАМИ КОНВЕНЦІЙ РІО
DOI:
https://doi.org/10.33730/2077-4893.1.2015.272148Ключові слова:
земля, ґрунти, опустелювання, деградація, ерозія, посуха, клімат, агроекосистема, агросфераАнотація
Проаналізовано актуальність інтеграції положень конвенцій РІО, в т.ч. Конвенції про боротьбу з опустелюванням та деградацією земель, в аграрну політику Украї- ни. Охарактеризовано сучасний стан використання земельних ресурсів та чинники деградаційних процесів ґрунтового покриву. Показано їх вплив на продуктивність агроекосистем, збільшення ризиків виникнення посушливих явищ та процесів опус- телювання. Встановлено, що в процесі змін клімату зростатиме зливовий характер опадів та вітровий режим, що за умови різкого збільшення площ просапних культур, у т.ч. кукурудзи, соняшнику та сої, значно знизить стійкість агроландшафтів до по- сух, підвищить ризики прояву катастрофічних водно-ерозійних процесів та пилових бур. Все це потребує розробки та впровадження ефективніших методів управління земельними ресурсами, спрямованих на відтворення родючості ґрунтів та формуван- ня природоохоронної структури агроландшафтів і систем землекористування. Для реалізації заходів боротьби з опустелюванням, здійснення контролю за деградацій- ними процесами та інформаційно-консультативним забезпеченням землевласників і землекористувачів пропонується створити повноважну «Державну службу охорони земель та родючості ґрунтів». Показано, що чинне правове забезпечення охорони земель від опустелювання і деградації не є в сучасних умовах лімітуючим (обмежуваль- ним) чинником, але потребує удосконалення та подальшого розвитку, особливо щодо охорони та раціонального використання земель і відтворення родючості ґрунтів.
Посилання
Лузан Ю.Я. Сучасні проблеми та основні фактори розвитку аграрного сектору України / Ю.Я. Лузан //Економіка АПК. — 2014. — № 6. — С. 5–9.
Національна доповідь «Про стан родючості ґрунтів України» / Ред.: С.А. Балюк, В.В. Медведєв, О.Г. Тараріко та ін. — К., 2010. — 112 с.
Катон, Варрон, Колумелла, Плиний. О сельском хозяйстве / под ред. Г.М. Изотовой. — М.: Сельхозгиз, 1937. — 302 с.
Кропивко М.Ф. Організація та планування комплексного розвитку агропромислового виробництва і сільських територій в умовах децентралізації владних повноважень / М.Ф. Кропивко // Економіка АПК. — 2014. — № 7. — С. 109–121.
Рекомендації з адаптації існуючої системи моніторингу забруднення ґрунтів до проекту рамкової Ґрунтової Директиви ЄС та Ради Європи / [О.Г. Тараріко, В.О. Греков, В.М. Панасенко та ін.]. — К., 2011. — 28 с.
Абсава Л.О. Експортний потенціал агропродовольчого комплексу в умовах глобалізації продовольчих ринків / Л.О. Абсава // Агросвіт. — 2010. — № 16. — С. 17–24.
Власов В.І. Оцінка нерівномірності розвитку регіонів планети / В.І. Власов // Економіка АПК. — 2009. — № 12. — С. 128–132.
Власов В.І. Шляхи подолання глобальної продовольчої кризи / В.І. Власов, М.А. Лисак // Економіка АПК. — 2010. — № 4. — С. 138–141.
Гойгук О.І. Продовольча безпека / О.І. Гойгук. — Житомир: Полісся, 2004. — 348 с.
Кваша С.М. Експорт та імпорт продукції аграрного сектору України: стан і тенденції / С.М. Кваша, В.У. Власов, Н.В. Кривенко. — К.: ННЦ «ІАЕ», 2013 — 82 с.
Лузан Ю.Я. Сучасні проблеми та основні фактори розвитку аграрного сектору України / Ю.Я. Лузан // Економіка АПК. — 2014. — № 6. — С. 5–9.
Пасхавер Б.Й. Сучасний стан продовольчої безпеки / Б.Й. Пасхавер // Економіка АПК. — 2014. — № 4. — С. 5–12.
Kogan F. Global drought watch from space / F. Kogan // Bulletin American Meteorological Society. — 1997. — Vol. 78. — P. 621–636.
Вернадский В.И. Философские мысли натуралиста / В.И. Вернадский. — М.: Наука, 1988. — 382 с.
Докучаев В.В. Наши степи прежде и теперь / В.В. Докучаев. — М.: Госиздат сельхозлитературы, 1933. — 150 с.
Докучаев В.В. Русский чернозем / В.В. Докучаев; oтв. ред. Б.Ф. Апарин. — СПб.: Руская коллекция, 2008. — 480 с.
Подолинський С.А. Вибрані твори / С.А. Подолинський; yпор. Л.Я. Корнійчук. — К.: КНЕУ, 2000. — 326 с.
Фурдичко О.І. Агроекологія: монографія / О.І. Фурдичко. — К.: Аграр. Наука, 2014. — 400 c.
Землеробство в умовах недостатнього зволоження: наукові та практичні висновки / За ред. В.М. Крутя, О.Г. Тараріка. — К.: Аграрна наука, 2000. — 80 с.
Савчук Д.П. Посухи та посухозахисні заходи в Україні / Д.П. Савчук // Вісник аграрної науки. — 2009. — № 9. — С. 64–67.
Полонский А.Б. Пространственно-временная изменчивость интенсивных осадков на территории Украины и их связь с изменением климата / А.Б. Полонский, Е.Н. Воскресенская, Е.В. Вышкваркова // Доповіді НАН України. — 2013. — № 7. — С. 102–107.
Вишкваркова О.В. Екстремальні опади та їх кліматичні особливості на території України: Автореф. … канд. географ. наук / О.В. Вишкваркова. — Севастополь, 2014. — 15 c.
Тарарико А.Г. Почвозащитная контурно-мелиоративная система земледелия / А.Г. Тарарико, В.А. Вергунов. — К.: УкрИНТЭИ, УкрНИИЗ, 1992. — 72 с.
Нормативи ґрунтозахисних контурно-меліоративних систем землеробства / За ред. О.Г. Тараріка та М.Г. Лобаса / УААН, Держкомзем. — К., 1998. — 140 с.
Екологічна енциклопедія: у 3 т. / Ред. А.В. Толстоухов (головний ред.) та ін. — К.: ТОВ «Центр екологічної освіти та інформації», 2007 — Т. 2. — 269 с.
Яцик А.В. Водогосподарська екологія: у 4 т. (7 кн.) / А.В. Яцик. — К.: Генеза, 2004. — Т. 4. — Кн. 6, 7. — 287 с., 332 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право і ліцензування
Умови ліцензії: автори зберігають авторські права і надають журналу право першої публікації з роботою, одночасно ліцензованої за ліцензією Creative Commons Attribution License International CC-BY, яка дозволяє іншим ділитися роботою з визнанням авторства роботи і початкової публікації в цьому журналі.
Якщо стаття прийнята до публікації в «Агроекологічний журнал», автор повинен підписати угоду про передачу авторських прав. Угода відправляється на поштову (оригінал) або адресу електронної пошти (відсканована копія) редакції журналу.
Цією угодою автор підтверджує, що представлені матеріали:
- не порушують авторських прав інших осіб або організацій;
- раніше не публікувались в інших видавництвах і не були представлені для публікації в інших виданнях.
Автор передає редакції «Агроекологічного журналу» права на:
- публікації статті українською (англійською та російською) мовою і поширення її друкованої копії;
- поширення електронної копії статті, а також електронної копії перекладу статті на англійську мову (для статей українською та російською мовами), будь-якими електронними засобами (розміщення на офіційному сайті журналу, електронних баз даних, сховищ тощо) друкована копія перекладу.
Автор залишає за собою право без згоди редакції та засновників:
- Використовувати матеріали статті повністю або частково в ознайомлювальних цілях.
- Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
- Використовувати матеріали статті для підготовки тез доповідей, доповідей конференцій, а також усних доповідей.
- Додати електронні копії статті (включаючи остаточну електронну копію, завантажену з офіційного сайту журналу) за адресою:
- персональні веб-ресурси всіх авторів (веб-сайти, веб-сторінки, блоги тощо);
- веб-ресурси установ, в яких працюють автори;
- некомерційні веб-ресурси відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
У всіх випадках наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію на офіційному сайті журналу є обов'язковим.