ЕКОЕНЕРГЕТИЧНА ТА ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ АЛЬТЕРНАТИВНИХ СИСТЕМ УДОБРЕННЯ НА РАДІОАКТИВНО ЗАБРУДНЕНИХ ҐРУНТАХ ПОЛІССЯ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.33730/2077-4893.1.2015.272282Ключові слова:
ґрунт, родючість, добрива, енергія, сівозміна, солома, сидерат, урожайАнотація
В умовах Житомирського Полісся на дерново-підзолистому ґрунті визначено вплив різ- них систем удобрення в зерно-просапній сівозміні на гумусний стан, поживний режим, фізико-хімічні властивості ґрунту та врожайність культур. Визначено агроекономічну та енергетичну ефективність систем удобрення. Доведено, що за відсутності гною для відтворення родючості ґрунтів доцільно використовувати як добриво побічну продукцію культур сівозміни разом з біомасою сидератів та мінеральними добривами. Доведено, що альтернативні системи удобрення є економічно, енергетично і екологічно рівнозначними. Встановлено, що для зменшення надходження в рослини радіонуклідів потрібно забезпечити ретельний контроль як за фізико-хімічними властивостями, так і оптимальним вмістом фосфору і калію в ґрунті.
Посилання
Жученко А.А. Энергетический анализ в сельском хозяйстве / А.А. Жученко, Э.Ф. Казанцев, В.Н. Афанасьев. — Кишинев: Штиинца, 1983. — 77 с.
Баланс поживних речовин в ґрунтах України та його динаміка / В.О. Греков, Н.Д. Дацько, Н.Д. Пошедів, М.О. Дацько // Охорона родючості ґрунтів — 2008. — Вип. 4. — С. 46–50.
Мазур Г.А. Відтворення і регулювання родючості легких ґрунтів / Г.А. Мазур. — К.: Аграрна наука. — 2008. — 305 с.
Методика біоенергетичного оцінювання систем землеробства / Ю. Тараріко, О. Козаченко, Р. Сайдак та ін. — К.: Аграрна наука, 2013. — 40 с.
Кудеяров В.Н. Азотно-углеродный баланс в почве / В.Н. Кудеяров // Почвоведение. — 1999. — № 1. — С. 73–82.
Контрзаходи в сільському господарстві, водоохоронні контрзаходи / Б.С. Прістер, А.М. Архіпова, Г.О. Богданов, та ін. // Національна доповідь України: 15 років Чорнобильської катастрофи досвід подолання. — К.: МНС України, 2001. — С. 361–363.
Дутов О.І. Наукові основи формування агроекосистем на радіоактивно забруднених територіх: автореф. … д-ра с.-г. наук / О.І. Дутов. — К., 2013. — 41 с.
Ратошнюк В.І. Стан родючості та застосування агромеліоративних заходів на радіоактивно забруднених землях / В.І. Ратошнюк, Т.М. Ратошнюк // Землеробство. — 2004. — № 76. — С. 57–67.
Ціноутворення та нормативні витрати в сільському господарстві: теорія, методологія, практика / За ред. П.Т. Саблука, Ю.Ф. Мельника, М.В. Зубця, В.Я. Месель-Веселяка. — К., 2008. — 698 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право і ліцензування
Умови ліцензії: автори зберігають авторські права і надають журналу право першої публікації з роботою, одночасно ліцензованої за ліцензією Creative Commons Attribution License International CC-BY, яка дозволяє іншим ділитися роботою з визнанням авторства роботи і початкової публікації в цьому журналі.
Якщо стаття прийнята до публікації в «Агроекологічний журнал», автор повинен підписати угоду про передачу авторських прав. Угода відправляється на поштову (оригінал) або адресу електронної пошти (відсканована копія) редакції журналу.
Цією угодою автор підтверджує, що представлені матеріали:
- не порушують авторських прав інших осіб або організацій;
- раніше не публікувались в інших видавництвах і не були представлені для публікації в інших виданнях.
Автор передає редакції «Агроекологічного журналу» права на:
- публікації статті українською (англійською та російською) мовою і поширення її друкованої копії;
- поширення електронної копії статті, а також електронної копії перекладу статті на англійську мову (для статей українською та російською мовами), будь-якими електронними засобами (розміщення на офіційному сайті журналу, електронних баз даних, сховищ тощо) друкована копія перекладу.
Автор залишає за собою право без згоди редакції та засновників:
- Використовувати матеріали статті повністю або частково в ознайомлювальних цілях.
- Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
- Використовувати матеріали статті для підготовки тез доповідей, доповідей конференцій, а також усних доповідей.
- Додати електронні копії статті (включаючи остаточну електронну копію, завантажену з офіційного сайту журналу) за адресою:
- персональні веб-ресурси всіх авторів (веб-сайти, веб-сторінки, блоги тощо);
- веб-ресурси установ, в яких працюють автори;
- некомерційні веб-ресурси відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
У всіх випадках наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію на офіційному сайті журналу є обов'язковим.